Upgrade Your Security with ERA Saracen 2 Small Hooks Split Follower Multipoint Lock
Enhance the safety and security of your home with the ERA Saracen 2 Small Hooks Split Follower Multipoint Lock. This advanced locking system is designed to provide you with peace of mind and protection against intruders.
Key Features:
- Centres (PZ): 92mm
- Backset: 45mm
- Follower: Split
- Faceplate Width: 16mm Square
- Handing: Non-Handed
- Multipoint Locks Hooks: 2
- Operation: Lever Operated
- Manufacturer: Era Locks
Upgrade to the ERA Saracen 2 Small Hooks Split Follower Multipoint Lock today and experience the ultimate in home security.
| Description | Upgrade Your Security with ERA Saracen 2 Small Hooks Split Follower Multipoint LockEnhance the safety and security of your home with the ERA Saracen 2 Small Hooks Split Follower Multipoint Lock. This advanced locking system is designed to provide you with peace of mind and protection against intruders. Key Features:
Upgrade to the ERA Saracen 2 Small Hooks Split Follower Multipoint Lock today and experience the ultimate in home security. |
|---|---|
| Finishes | Silver |
| Centres (PZ) | 92mm |
| Backset | 45mm |
| Deadbolts | 1 |
| Follower | Split |
| Faceplate Width | 16mm Square |
| Handing | Non Handed |
| Hooks | 2 |
| Mushrooms | None |
| Operation | Lever Operated |
| Pins | None |
| Rollers | None |
| Sections | 1 Piece |
| Shootbolt Attachments | No |
| Anti Lift Bolts | None |
| Manufacturer | Era Locks |
| Notes | • Keeps, handles and cylinder supplied seperately |
| Poseidon Bolts | None |
| Type | 1 See Diagram |
Write Your Own Review




