Upgrade Your Security with ERA Saracen Split Follower Multipoint Lock
Enhance the safety of your property with the ERA Saracen Split Follower Multipoint Lock featuring 3 robust deadbolts for maximum security.
Key Features:
- Superior Strength: 3 deadbolts
- Easy Operation: Lever-operated
- 16mm faceplate width in a sleek silver finish
Specifications:
- Finish: Silver
- Centres (PZ): 92mm
- Backset: 35mm
- Multipoint Locks Deadbolts: 3
- Follower: Split
- Faceplate Width: 16mm Square
- Handing: Non
- Multipoint Locks Hooks: None
- Operation: Lever Operated
Elevate your home security with the ERA Saracen Split Follower Multipoint Lock. Invest in peace of mind today.
| Description | Upgrade Your Security with ERA Saracen Split Follower Multipoint Lock Enhance the safety of your property with the ERA Saracen Split Follower Multipoint Lock featuring 3 robust deadbolts for maximum security. Key Features:
Specifications:
Elevate your home security with the ERA Saracen Split Follower Multipoint Lock. Invest in peace of mind today.
|
|---|---|
| Finishes | Silver |
| Centres (PZ) | 92mm |
| Backset | 35mm |
| Deadbolts | 3 |
| Follower | Split |
| Faceplate Width | 16mm Square |
| Handing | Non Handed |
| Hooks | None |
| Mushrooms | None |
| Operation | Lever Operated |
| Pins | None |
| Rollers | None |
| Sections | 1 Piece |
| Shootbolt Attachments | No |
| Anti Lift Bolts | None |
| Manufacturer | Era Locks |
| Notes | • Keeps, handles and cylinder supplied seperately |
| Poseidon Bolts | None |
| Type | 1 See Diagram |
Write Your Own Review


