Fuhr Type 4 Multisafe Lever Operated 4 Hook Bolts 92PZ Multipoint Lock
Manufacturer: Fuhr Locks
Key Features:
- Centres (PZ): 92mm
- Backset: 35mm
- Follower: Single
- Faceplate Width: 16mm Square
- Handing: Non Handed
- multipoint locks hooks: 4
- Operation: Lever Operated
Benefits:
- Enhanced security with 4 hook bolts for maximum protection
- Smooth operation with lever handle
- Easy installation with 92mm centres and 35mm backset
- Single follower for simplified functionality
- Non-handed design for versatile installation
*Keeps, handles, and cylinder supplied separately
| Description | Fuhr Type 4 Multisafe Lever Operated 4 Hook Bolts 92PZ Multipoint LockManufacturer: Fuhr Locks Key Features:
Benefits:
*Keeps, handles, and cylinder supplied separately |
|---|---|
| Finishes | Silver |
| Centres (PZ) | 92mm |
| Backset | 35mm |
| Deadbolts | 1 |
| Follower | Single |
| Faceplate Width | 16mm Square |
| Handing | Non Handed |
| Hooks | 4 |
| Mushrooms | None |
| Operation | Lever Operated |
| Pins | None |
| Rollers | None |
| Sections | 1 Piece |
| Shootbolt Attachments | No |
| Anti Lift Bolts | None |
| Manufacturer | Fuhr Locks |
| Notes | • Keeps, handles and cylinder supplied seperately |
| Poseidon Bolts | None |
Write Your Own Review



