Fuhr Type 8 Lever Operated Multipoint Lock
Manufacturer: Fuhr Locks
Features:
- 2 Roller 2 Pin design
- 45mm Backset
- 92mm Centres (PZ)
- Single Follower
- 16mm Square Faceplate Width
- Non-Handed design for easy installation
Benefits:
- Enhanced security with Deadbolt and 2 Rollers
- Smooth operation with Lever design
- Versatile installation options with 45mm Backset
- Sleek and modern look with 16mm Square Faceplate
- Easy to install with Non-Handed design
Notes:
Keeps, handles, and cylinder supplied separately for customization options.
| Description | Fuhr Type 8 Lever Operated Multipoint LockManufacturer: Fuhr Locks Features:
Benefits:
Notes: Keeps, handles, and cylinder supplied separately for customization options. |
|---|---|
| Finishes | Silver |
| Centres (PZ) | 92mm |
| Backset | 45mm |
| Deadbolts | 1 |
| Follower | Single |
| Faceplate Width | 16mm Square |
| Handing | Non Handed |
| Hooks | None |
| Mushrooms | None |
| Operation | Lever Operated |
| Pins | 2 |
| Rollers | 2 |
| Sections | 1 Piece |
| Shootbolt Attachments | No |
| Anti Lift Bolts | None |
| Manufacturer | Fuhr Locks |
| Notes | • Keeps, handles and cylinder supplied seperately |
| Poseidon Bolts | None |
Write Your Own Review



