Unlock the Ultimate Security with the KFV 4 Roller Key Operated Multipoint Lock
Upgrade your home security with the KFV 4 Roller Key Operated Multipoint Lock. Crafted by KFV Locks, this innovative locking system offers unparalleled protection and peace of mind.
Key Features:
- 4 Rollers
- Single follower
- Non-handed
- Key-operated
Specifications:
- Backset: 30mm
- Faceplate Width: 16mm Square
- Centres (PZ): 92mm
With the KFV 4 Roller Key Operated Multipoint Lock, you can rest assured that your home is protected against intruders. Say goodbye to worries about break-ins and enjoy the peace of mind that comes with top-notch security.
Don't compromise on safety - choose the KFV 4 Roller Key Operated Multipoint Lock for your home today!
| Description | Unlock the Ultimate Security with the KFV 4 Roller Key Operated Multipoint LockUpgrade your home security with the KFV 4 Roller Key Operated Multipoint Lock. Crafted by KFV Locks, this innovative locking system offers unparalleled protection and peace of mind. Key Features:
Specifications:
With the KFV 4 Roller Key Operated Multipoint Lock, you can rest assured that your home is protected against intruders. Say goodbye to worries about break-ins and enjoy the peace of mind that comes with top-notch security. Don't compromise on safety - choose the KFV 4 Roller Key Operated Multipoint Lock for your home today! |
|---|---|
| Finishes | Silver |
| Centres (PZ) | 92mm |
| Backset | 30mm |
| Deadbolts | 1 |
| Follower | Single |
| Faceplate Width | 16mm Square |
| Handing | Non Handed |
| Hooks | None |
| Mushrooms | None |
| Operation | Key Operated |
| Pins | None |
| Rollers | 4 |
| Sections | 1 Piece |
| Shootbolt Attachments | No |
| Anti Lift Bolts | None |
| Manufacturer | KFV Locks |
| Notes | • Keeps, handles and cylinder supplied seperately |
| Poseidon Bolts | None |



